Welcome to Westonci.ca, the Q&A platform where your questions are met with detailed answers from experienced experts. Join our platform to connect with experts ready to provide detailed answers to your questions in various areas. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

Garcia Co. sells snowboards. Each snowboard requires direct materials of $113, direct labor of $43, and variable overhead of $58. The company expects fixed overhead costs of $661,000 and fixed selling and administrative costs of $130,000 for the next year. It expects to produce and sell 11,300 snowboards in the next year. What will be the selling price per unit if Garcia uses a markup of 15% of total cost

Sagot :

Answer:

See

Explanation:

Total cost of 11,300 snow balls

Per unit total =

Direct material = $113 Ă— 100

Direct labor = $43 Ă— 262.79

Variable overhead = $58 Ă— 194.82

Fixed overhead = $661,000

Total cost of 11,300 snow balls $2,700,000

Cost of 1 snow ball = Total cost of 11,300 snow balls / Total number of snowballs

Your visit means a lot to us. Don't hesitate to return for more reliable answers to any questions you may have. Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. Westonci.ca is your go-to source for reliable answers. Return soon for more expert insights.