Discover a wealth of knowledge at Westonci.ca, where experts provide answers to your most pressing questions. Get immediate answers to your questions from a wide network of experienced professionals on our Q&A platform. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.

Betty has $40 in her pocket. She brought 12 identical bags of popcorn. Betty was left with $10 after buying the popcorn. What was the price, in dollars, of each bag of popcorn?
(a) 0.55
(b) 2.50
(c) 4.17
(d) 5.20


Sagot :

Answer:

2.50 (b)

Step-by-step explanation:

30 divided by 12 is 2.5 which is equal to 2.50 :)

Answer:

b) 2.50

Step-by-step explanation:

$40 - $10 = $30 spent on popcorn

$30/12 = $2.50 per bag