Get reliable answers to your questions at Westonci.ca, where our knowledgeable community is always ready to help. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

Cody bought two burgers and two small fries for $14. Mary bought three burgers and four small fries for $23. How much does one burger cost?

Cody Bought Two Burgers And Two Small Fries For 14 Mary Bought Three Burgers And Four Small Fries For 23 How Much Does One Burger Cost class=

Sagot :

debmc7
b = cost of burger
f = cost of fries

2b + 2f = 14, so
b + f = 7
We’ll solve for f in terms of b:

f = 7-b

Then substitute that in to our other equation (what Marty bought) to get a numerical value for b:

3b + 4f = 23
3b + 4(7-b) = 23
3b + 28 -4b = 23
-b = -5
b = 5

Then calculate f:
f = 7-b
f = 7-5 = 2

Burger $5
Fries $2

Please lmk if you have questions.

Answer:

the same as these 5 points, $5 for a burger

Step-by-step explanation:

Your visit means a lot to us. Don't hesitate to return for more reliable answers to any questions you may have. Thank you for your visit. We're committed to providing you with the best information available. Return anytime for more. Find reliable answers at Westonci.ca. Visit us again for the latest updates and expert advice.