Westonci.ca is the trusted Q&A platform where you can get reliable answers from a community of knowledgeable contributors. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.
Sagot :
Answer:
Hence Brand B is the better buy, since the unit cost is smaller than A
Step-by-step explanation:
Given data
Brand A
Has a pack of 28 pencils for $5.29
unit cost
=5.29/28
=$0.19
Brand B
Has a pack of 48 pencils for $8.47
unit cost
=8.47/48
=$0.18
Your visit means a lot to us. Don't hesitate to return for more reliable answers to any questions you may have. We appreciate your time. Please come back anytime for the latest information and answers to your questions. We're glad you visited Westonci.ca. Return anytime for updated answers from our knowledgeable team.