At Westonci.ca, we make it easy for you to get the answers you need from a community of knowledgeable individuals. Get expert answers to your questions quickly and accurately from our dedicated community of professionals. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.

Vijay Company reports the following information regarding its production costs. Direct materials $ 10 per unit Direct labor $ 20 per unit Overhead costs for the year Variable overhead $ 10 per unit Fixed overhead $ 160,000 Units produced 20,000 units
Compute its product cost per unit under absorption costing.
Production cost per unit


Sagot :

Answer:

$48 per unit

Explanation:

Given the above data, we need to find the value of unitary fixed overhead.

Unitary fixed overhead = $160,000 / 20,000 = $8

Now, we can then calculate unitary cost of production

Unitary cost = Direct material + Direct labor + Total overhead

Unitary cost = $10 + $20 + $10 + $8

Unitary cost = $48 per unit