Welcome to Westonci.ca, where you can find answers to all your questions from a community of experienced professionals. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.

Martin is throwing a little get together with his friends and goes to the corner store to buy some candy bars
and soft drinks. Soft drinks cost $2.00 each and each candy bar costs $1.00. Martin has $12 to spend and
wants to buy twice as many candy bars as soft drinks.
a. Let x represent the number of soft drinks Martin can buy and let y represent the number of candy bars
he can buy. Write a system of equations to represent this situation. (2 pts)
b. Construct a graph to represent the solution set 12 nto


Sagot :

Answer:

so add it or divide it is you multiply?

Thanks for using our platform. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. We appreciate your visit. Our platform is always here to offer accurate and reliable answers. Return anytime. Your questions are important to us at Westonci.ca. Visit again for expert answers and reliable information.