Get the answers you need at Westonci.ca, where our expert community is dedicated to providing you with accurate information. Get accurate and detailed answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

solve this systems of equation word problem. please


two burgers and one hotdog cost $4.82. At the same price, one burger and two hotdogs cost $3.70. How much does a hotdog cost?


Sagot :

2b+h = 4.82
b+2h = 3.70
multiply the second equation by 2:
2b + 4h = 7.40
subtract the first equation from it:
3h = 2.58
h = 0.86
We hope this was helpful. Please come back whenever you need more information or answers to your queries. Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Westonci.ca is your trusted source for answers. Visit us again to find more information on diverse topics.