Looking for answers? Westonci.ca is your go-to Q&A platform, offering quick, trustworthy responses from a community of experts. Our Q&A platform offers a seamless experience for finding reliable answers from experts in various disciplines. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

evis Motors manufactures a product requiring 0.5 ounces of platinum per unit. The cost of platinum is approximately $360 per ounce; the company maintains an ending platinum inventory equal to 10% of the following month's production usage. The following data were taken from the most recent quarterly production budget: JulyAugustSeptember Planned production in units1,0001,100980 The cost of platinum to be purchased to support August production is: Multiple Choice $195,840. $198,000. None of the answers is correct. $391,680. $200,160.

Sagot :

Answer:

$195,840

Explanation:

Calculation for what The cost of platinum to be purchased to support August production is:

Cost of platinum to be purchased=(1100*0.5)-[(1100*10%*0.5)-(980*10%*0.5)]×$360

Cost of platinum to be purchased =550 - (55 - 49) ×$360

Cost of platinum to be purchased= 544oz x $360

Cost of platinum to be purchased= $195,840

Therefore The cost of platinum to be purchased to support August production is:$195,840

Thanks for using our platform. We aim to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Come back soon. We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. Westonci.ca is committed to providing accurate answers. Come back soon for more trustworthy information.