Welcome to Westonci.ca, where your questions are met with accurate answers from a community of experts and enthusiasts. Discover reliable solutions to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.
Sagot :
Answer: 12 Hershey bars is the better buy
Step-by-step explanation: If you get 24 Hershey bars (12 x 2) your price will be $6.24 and if you get 24 Butterfingers (8 x 3) your price will be $6.72
Answer:
A. 8 butterfingers is the better buy
Explanation.
1.68/8= $0.21
3.12/12= $0.26
Butterfingers cost less per chocolate bar. Although you’re getting more with Hershey’s you’re also paying more.
A. 8 butterfingers is the better buy
Explanation.
1.68/8= $0.21
3.12/12= $0.26
Butterfingers cost less per chocolate bar. Although you’re getting more with Hershey’s you’re also paying more.
Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Thank you for visiting. Our goal is to provide the most accurate answers for all your informational needs. Come back soon. Keep exploring Westonci.ca for more insightful answers to your questions. We're here to help.