Welcome to Westonci.ca, your ultimate destination for finding answers to a wide range of questions from experts. Discover detailed solutions to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals.

At Shop A, 2 pounds of crawfish costs $6. At Shop B, 5 pounds of crawfish costs $15. Jacoby says the cost per pound is the same at both shops. Is Jacoby correct? Explain your reasoning.