Discover answers to your questions with Westonci.ca, the leading Q&A platform that connects you with knowledgeable experts. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing precise answers to your questions in different areas. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.

6th Grade Math:
A 5-pound bag of cat food costs $11. What is the unit price of the cat food?


Sagot :

Answer:

The unit rate is 2.20. For a single pound of cat food it would cost $2.20