Find the best answers to your questions at Westonci.ca, where experts and enthusiasts provide accurate, reliable information. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.
Sagot :
Answer:
Results are below.
Explanation:
First, we need to calculate the total number of hours:
Tortilla chips= 4,000*0.20= 800
Potato chips= 5,000*0.15= 750
Pretzels= 2,500*0.40= 1,000
Total number of hours= 2,550
Now, we need to calculate the plant-wide manufacturing overhead:
Predetermined manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base
Predetermined manufacturing overhead rate= 196,000 / 2,550
Predetermined manufacturing overhead rate= $76.86 per hour
Finally, the total and unitary overhead per case:
Tortilla chips= 800*76.86= $61,488
Potato chips= 750*76.86= $57,645
Pretzels= 1,000*76.86= $76,860
Unitary:
Tortilla chips= 61,488 / 4,000= $15.372
Potato chips= 57,645 /5,000= $11.53
Pretzels= 76,860 / 2,500= $30.744
Thank you for visiting our platform. We hope you found the answers you were looking for. Come back anytime you need more information. Thank you for your visit. We're committed to providing you with the best information available. Return anytime for more. We're dedicated to helping you find the answers you need at Westonci.ca. Don't hesitate to return for more.