Explore Westonci.ca, the premier Q&A site that helps you find precise answers to your questions, no matter the topic. Get immediate and reliable answers to your questions from a community of experienced professionals on our platform. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.

Mrs. Hall bought a package of 8 pencils for $4.64. What is the unit price per pencil?


Sagot :

Answer:

$0.58

Step-by-step explanation:

There are 8 pencils per package. To find the value of each pencil, divide the cost by 8

4.64/8 = $0.58

Answer:

$0.58

Step-by-step explanation:

unit means one, or the rate or price of each pencil. so if the total was 4.64, youd divide 4.64 by 8, which comes out to $0.58 per pencil

Visit us again for up-to-date and reliable answers. We're always ready to assist you with your informational needs. Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Thank you for trusting Westonci.ca. Don't forget to revisit us for more accurate and insightful answers.