Westonci.ca is the best place to get answers to your questions, provided by a community of experienced and knowledgeable experts. Get quick and reliable solutions to your questions from knowledgeable professionals on our comprehensive Q&A platform. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

La un supermarket sau vandut intro zi 32kg de banane si 86kg de portocale incasanduse 536 lei a doua zi sau vandut 96 kg de banane si 52kg de portocale incasanduse 784 lei cati lei costa un kg de banane dar de portocala

Sagot :

Answer:

the banana cost per kg is 6 and for orange it is 4

Step-by-step explanation:

The computation is shown below:

Let us assume the banana be x

And, the oranges be y

Now according to the question

There would be two equations

32x + 86y = 536.......(1)

96x + 52y = 784.........(2)

Now multiply by 3 in equation 1

96x + 258y = 1,608

96x + 52y = 784

258y - 52y = 1608 - 784

206y = 824

y = 4

And, the x would be

32x + 86(4) = 536

32x + 344 = 536

x = 6

Hence, the banana cost per kg is 6 and for orange it is 4