928747
Answered

At Westonci.ca, we provide clear, reliable answers to all your questions. Join our vibrant community and get the solutions you need. Connect with a community of experts ready to help you find solutions to your questions quickly and accurately. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.

Write a unit rate for the situation: 3.5 ounces of mealworms for $8.75.

Sagot :

Answer:

1 ounce of mealworms for $2.50

Step-by-step explanation:

3.5/3.5 = 1 oz

8.75/3.5 = $2.50

1 ounce of mealworms for $2.50