Westonci.ca connects you with experts who provide insightful answers to your questions. Join us today and start learning! Connect with a community of experts ready to provide precise solutions to your questions on our user-friendly Q&A platform. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

target sells pencils at 5 for $1.25.
how many pencils could you but for $22?


Sagot :

22 divided by 1.25 = 17.5
so 17
holosf

Answer:

i think .... 88 pencils

Step-by-step explanation:

$1.25 = 5 pencils

1 pencil = $1.25/5 = $0.25/pencil

pencils you could buy for $22 :

$22/$0.25 = 88 pencils

hope it helps <3