Welcome to Westonci.ca, the place where your questions are answered by a community of knowledgeable contributors. Explore a wealth of knowledge from professionals across different disciplines on our comprehensive platform. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.

16 oz jar of Peanut Butter for $2.49 or 64 oz jar of Peanut Butter $6.99?

Sagot :

Answer:

64 oz jar of peanut butter $6.99

Step-by-step explanation:

16 oz jar of peanut butter for $2.49 is more expensive because if you multiply $2.49 by 4 to buy 64 it equals $9.96 which is more expensive