Answered

Westonci.ca makes finding answers easy, with a community of experts ready to provide you with the information you seek. Join our platform to connect with experts ready to provide detailed answers to your questions in various areas. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.

My lil sister said she needs help with ALL of the questions..........if you help i will give you brainliest

My Lil Sister Said She Needs Help With ALL Of The Questionsif You Help I Will Give You Brainliest class=

Sagot :

Answer: See explanation

Step-by-step explanation:

Monday

1.) 1250 gallons of water for 1 ounce of Granular chlorine.

2.) w = 1250c

Tuesday

9.5% of 50

0.095 × 50 = 4.75

The fee costs $4.75

Since the fee will be deducted from the selling price..

50 - 4.75 = 45.25

Once he pays for the fee, he'll make $45.25.

Wednesday

To get 1 cup of sugar, you multiply 4 to 1/4 meaning to find the proportional amount of flour used, you have to multiply 2/3 by 4

2/3 × 4 = 8/3

She should use 2 ²/₃ cups of flour

Since in the new recipe, we're multiplying everything by 4..

16 × 4 = 64

With this new recipe, she can make 64 cookies.

Thursday

4800 ÷ 6400 = 0.75

0.75 × 100 = 75

4800 is 75% of 6400

100 - 75 = 25

So, the cost of health insurance for the family increased by 25%

Friday

y = 6x