Answered

Explore Westonci.ca, the top Q&A platform where your questions are answered by professionals and enthusiasts alike. Experience the ease of finding quick and accurate answers to your questions from professionals on our platform. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.

The table below shows the cost of fresh lettuce at the farmer's market. Pounds of Lettuce Price 0 $0.00 2 $2.16 4 $4.32 6 $6.48 10 $10.80 Based on the information in the table, what is the price per pound for fresh lettuce?

Sagot :

slrog

Answer:

$1.13

Explanation:

If the table is laid out the way I believe it to be, then you half how much 2 pounds cost.

Since half of 2 pounds is 1

2 pounds = 2.16

Then you do 2.16/2 = 1.13