pekos
Answered

Welcome to Westonci.ca, your one-stop destination for finding answers to all your questions. Join our expert community now! Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

A worker on the production line is paid a base salary of ​$170 per week plus ​$1.21 for each unit produced. Write an equation to represent his earnings of ​$491.86 for a week when he produced x units. How many units did he ​produce? Use pencil and paper. If the worker had produced twice that number of​ units, what would his earnings have​ been? Show your work.

Sagot :

Answer:

Part 1)

$170 + $1.21x = $491.86

Part 2)

170 + 1.21x + 491.86

1.21x = 491.86 - 170

1.21 x = 321.86

1.21x/ 1.21 = 321.86/ 1.21

x = 266 units produced

Part 3)

Twice that number of units = 266 x 2 = 532

$170 + ($1.21 x 532) =

$170 + $643.72 = $813.72