Looking for answers? Westonci.ca is your go-to Q&A platform, offering quick, trustworthy responses from a community of experts. Join our Q&A platform to get precise answers from experts in diverse fields and enhance your understanding. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.

A restaurant is selling 3 smoothies for $9.

How much do 15 smoothies cost?

Number of smoothies Cost in dollars

3 9

15 ? ( Zearn)


Sagot :

45
to find the answer just find the unit price by dividing 9 by 3, that gives you 3.
that means each smoothie is 3 dollars, then just times by 15! :)