Welcome to Westonci.ca, where curiosity meets expertise. Ask any question and receive fast, accurate answers from our knowledgeable community. Join our platform to connect with experts ready to provide accurate answers to your questions in various fields. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

Richard bought 3 peaches and 1 orange and spent $3.50. Peaches are $0.85 each. If there is no sales tax on fruit, how much did the orange cost?

A.$0.66

B.$0.88

C.$0.95

D.$2.65


Sagot :

joxpw3
C You want to take $0.85 and multiply it by 3 for the 3 peaches and you get $2.55 then you do $3.50-2.55= $0.95

Answer:

D. $2.65

Step-by-step explanation:

0.85 x 3 = 2.55

The orange cost 10 cents.