Discover the answers to your questions at Westonci.ca, where experts share their knowledge and insights with you. Connect with professionals ready to provide precise answers to your questions on our comprehensive Q&A platform. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

Isabella's Flower Shop sells a variety of flowers. Roses cost $5 each. The shop gives a discount of $1 off per rose if more than 10 are bought. Daisies are sold in bunches of 6 flowers and cost $4 per bunch. • Nala bought 12 roses for her friend's going-away party. • Hector bought his mother 4 bunches of daisies for her birthday. • Petunias cost $2 more per bunch than daisies. Use the axioms to make three conclusions about the flowers Isabella sells.​

Sagot :

Answer:

Isabella earned $48 from Nara. Isabella earned $16 from Hector. Isabella sells petunias for $6 per bunch (the number of petunias per bunch is unclear).

Step-by-step explanation:

Nala bought 12 roses which is greater than 10. So she received a $1 discount for each one. Nara spent 12*4=$48 dollars.

Hector bought 4 bunches of daisies meaning  that Hector spent 4*4=$16.

Petunias cost $6 per bucnh.