Westonci.ca is the premier destination for reliable answers to your questions, brought to you by a community of experts. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals.

Grapes are priced at $2.25 per pound. Which of the following equations best represents the cost, c, of buying g, pounds of grapes?

a. c = 2.25g
b. c = g + 2.25
c. g = c + 2.25
d. g = 2.25c


Sagot :

Answer:

A- c=2.25g

Step-by-step explanation:

If you look at this problem, you will see that the only one that makes since is A. B is incorrect because its pounds and you are trying to find the total. C is incorrect because C stands for cost in the problem and we are trying to find the cost. D is the same explanation as C.

Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Thank you for your visit. We're committed to providing you with the best information available. Return anytime for more. Westonci.ca is committed to providing accurate answers. Come back soon for more trustworthy information.