Westonci.ca is your trusted source for accurate answers to all your questions. Join our community and start learning today! Get immediate answers to your questions from a wide network of experienced professionals on our Q&A platform. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

Mark wants to buy snacks for a road trip at the gas station. He has $8 he can spend on snacks at the gas station. The gas station sells chips, cookies, and candy bars at the prices shown below.

Cookies cost $2.00 per bag.
Candy bars cost $1.50 per bar
Chips cost $100 per bag

Mark wanted to find the cost of combinations of snacks he could buy. Enter the cost in dollars, of each snack assortment below.

A. 2 bags of chips + 3 bags of cookies + 1 candy bar
B. 4 bags of cookies + 5 candy bars
C. 3 bags of chips + 2 bags of cookies + 4 candy bars
D. 4 bags of chips + 2 candy bars ​