Westonci.ca offers fast, accurate answers to your questions. Join our community and get the insights you need now. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.
Sagot :
Answer:
Cost of a pound of Jelly beans = x = $7
Cost of a pound of Gummy worms = y = $9
Step-by-step explanation:
Let us represent
Cost of a pound of Jelly beans = x
Cost of a pound of Gummy worms = y
At a candy store, Jordan bought 2 pounds of jelly beans and 3 pounds of gummy worms for $41.
2x + 3y = 41....... Equation 1
Meanwhile, Isabelle bought 2 pounds of jelly beans and 6 pounds of gummy worms for $68.
2x + 6y = 68...... Equation 2
Combining Equation 1 and 2 together
2x + 3y = 41....... Equation 1
2x + 6y = 68...... Equation 2
We Subtract Equation 1 from Equation 2, thereby eliminating x
3y = 27
y = 27/3
y = $9
Solving for x
2x + 3y = 41....... Equation 1
2x + 3(9) = 41
2x + 27 = 41
2x = 41 - 27
2x = 14
2x/2 = 14/2
x = $7
Therefore, the cost of each candy =
Cost of a pound of Jelly beans = x = $7
Cost of a pound of Gummy worms = y = $9
Thanks for using our platform. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. Keep exploring Westonci.ca for more insightful answers to your questions. We're here to help.