Discover a world of knowledge at Westonci.ca, where experts and enthusiasts come together to answer your questions. Get the answers you need quickly and accurately from a dedicated community of experts on our Q&A platform. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals.

Max's Market sells 6 eggs for £2.16.
Groceries Galore sells 8 eggs for £2.72.
Fancy Foodstuffs sells 12 eggs for £3.96.
Which shop's price per egg is better?
A. Max's Market B. Groceries Galore C. Fancy Foodstuffs


Sagot :

Answer:

C - Fancy Foodstuffs

Step-by-step explanation:

A = 6 eggs for £2.16

1 egg = £2.16 / 6 = £0.36

B = 8 eggs for £2.72

1 egg = £2.72 / 8 = £0.34

C = 12 eggs for £3.96

1 egg = £3.96 / 12 = £0.33

It would be c because ur getting way more eggs for a cheaper price per egg