At Westonci.ca, we connect you with the best answers from a community of experienced and knowledgeable individuals. Explore in-depth answers to your questions from a knowledgeable community of experts across different fields. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

You are a college student, and you have just realized that you are spending too much on food each month. Describe how unit pricing can help you make more cost effective decisions in the supermarket.

Sagot :

1: If you’re required to purchase a meal plan, choose the right one.
2: Take some time every few days to plan your meals.
3: Learn to shop. meaning don’t go shopping on a empty stomach.
4: Cook with a buddy.Ask one or more friends to share grocery costs and cook with you once or twice a week.
5: Kick the latte habit.
6: Avoid vending machines and any other ways to lose money on junk food