At Westonci.ca, we provide clear, reliable answers to all your questions. Join our vibrant community and get the solutions you need. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.
Sagot :
Step-by-step explanation:
[tex] \underline {\underline{ \text{Given}}} : [/tex]
- Cost of one dozen of note books ( 12 note books ) = Rs 252
[tex] \underline{ \underline{ \text{To \: find}}} : [/tex]
- Cost of 10 note books
[tex] \underline{ \underline{ \text{Solution}}} : [/tex]
Finding the cost of 1 note book :
⟼ [tex] \tt{ \frac{252}{12} = Rs 21}[/tex]
Finding the cost of 10 note books :
⟼ [tex] \tt{21 \times 10 = Rs 210}[/tex]
[tex] \pink{ \boxed{ \boxed{ \tt{Our \: final \: answer : \boxed{ \underline{ \tt{Rs 210}}}}}}}[/tex]
Hope I helped ! ツ
Have a wonderful day / night ! ♡
▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁
Answer:
Rs. 210
Step-by-step explanation:
If 12 notebooks (or a dozen) cost 252,
then one notebook will cost 252/12 = 21 rupees.
If one notebook costs 21 rupees, then 10 notebooks will cost 21*10 ruppes, or 210 rupees.
We appreciate your time on our site. Don't hesitate to return whenever you have more questions or need further clarification. Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Keep exploring Westonci.ca for more insightful answers to your questions. We're here to help.