Westonci.ca is the premier destination for reliable answers to your questions, provided by a community of experts. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.

HELP ILL GIVE YOU BRAINLIST

Dean is comparing prices on ground beef. Store A is selling 5 pounds of ground beef for $23.49. Store B is selling 8 pounds of ground beef for $36.96.
Which store is offering the better deal on ground beef? Show your work.


Sagot :

Answer:

Store B is offering the better deal on ground beef

Step-by-step explanation:

Dean is comparing prices on ground beef

Store A is selling 5 pounds of ground beef for $23.49

Store B is selling 8 pounds of ground beef for $36.96

We need to know which store is offering the better deal on ground beef

To find the better deal we must to find the unit price of each store

The unit price = total price ÷ number of pounds

∵ Store A is selling 5 pounds of ground beef for $23.49

∴ The unit price of Store A = 23.49 ÷ 5 = $4.698

∴ The unit price of Store A is $4.698 per pound

∵ Store B is selling 8 pounds of ground beef for $36.96

∴ The unit price of Store B = 36.96 ÷ 8 = $4.620

∴ The unit price of Store B is $4.620 per pound

∵ $4.620 < $4.698

∴ The unit price of Store B is less than the unit price of Store B

∴ Store B is cheaper than Store A, then it is offering the better deal

Store B is offering the better deal on ground beef

Step-by-step explanation:

The answer is B!!!! i hope i helped