Discover a world of knowledge at Westonci.ca, where experts and enthusiasts come together to answer your questions. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

A group of 6 friends went to a basketball tournament game. They each bought a
ticket for x dollars and spent $8.50 each on snacks. Another group of 4 friends
went to the championship game and paid twice as much for each of their tickets
as the first group. The group of 4 friends also spent $6.50 each on snacks.
Part A:
Which equation can be used to find the cost of each ticket for the group of 6
friends?
8.50/x + 6) = 4(2x + 6.50)
mo