At Westonci.ca, we make it easy to get the answers you need from a community of informed and experienced contributors. Get expert answers to your questions quickly and accurately from our dedicated community of professionals. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

Total and Unit Product Cost Martinez Manufacturing Inc. showed the following costs for last month: Direct materials $8,000 Direct labor 3,100 Manufacturing overhead 2,500 Selling expense 7,000 Last month, 5,000 units were produced and sold. Required: 1. Classify each of the costs as product cost or period cost. Direct materials Direct labor Manufacturing overhead Selling expense 2. What is the total product cost for last month

Sagot :

Answer:

See below

Explanation:

1. Classify each of the products as period or product cost .

Direct materials - Product cost

Direct labor - Product cost

Manufacturing overhead - Product cost

Selling expense - Period cost

2. The total product cost for last month is calculated as;

= Direct materials + Direct labor + Manufacturing overhead

= $8,000 + $3,100 + $2,500

= $13,600

Therefore, total product cost for last month is $13,600