Looking for trustworthy answers? Westonci.ca is the ultimate Q&A platform where experts share their knowledge on various topics. Get immediate and reliable answers to your questions from a community of experienced experts on our platform. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.

please HELP MEEEEEE .A store owner wants to make a candy that sells for $1 per pound.he has 50 lb of sugar candies that cost $1.20 per pound.how many pounds of gummy candies that cost 80 cents per pound should he add.

Sagot :

Answer:

50 pounds

Step-by-step explanation:

we can use the equation           60+80/100x=1(x+50)

we get 80/100 x because the gummy candies are 80 cents or 80/100x

we get 60 from multiplying 1.20$ x 50 = 60

                                                    solve:

                        60+80/100x  =  x+50

                           60 = x-80/100x+50

                             60-50 = 20/100x

                              10 = 20/100x

                               x= 10 x 100/20 = 10x5= 50 pounds

Using proportions, it is found that he should add 50 pounds of gummy candies that cost 80 cents per pound.

What is a proportion?

A proportion is a fraction of a total amount.

This problem is organized as follows:

  • There is a total of 50 + x pounds.
  • Of those, 50 cost $1.2 per pound.
  • x cost $0.8 per pound.
  • The selling price is of $1.

Hence:

[tex]\frac{50}{50 + x}1.2 + \frac{x}{50+x}0.8 = 1[/tex]

[tex]\frac{60 + 0.8x}{50 + x} = 1[/tex]

[tex]50 + x = 60 + 0.8x[/tex]

[tex]0.2x = 10[/tex]

[tex]x = \frac{10}{0.2}[/tex]

[tex]x = 50[/tex]

He should add 50 pounds of gummy candies that cost 80 cents per pound.

More can be learned about proportions at https://brainly.com/question/24372153