Looking for reliable answers? Westonci.ca is the ultimate Q&A platform where experts share their knowledge on various topics. Experience the ease of finding quick and accurate answers to your questions from professionals on our platform. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.
Sagot :
Answer: 15
Step-by-step explanation:
40- 24 = 16
16 dollars worth of candy
1.25 dollars per candy x 12 candy bars = $15 dollars of candy worth
15 is the closest answer because if u multiply 13 with 1.25 it will be 16.25 which is over the price
Answer:
Step-by-step explanation:
You know he has $40, and you know the game is $24.
Subtract $24 from 40, and you end up with $16.
Find out how many times 1.25 goes into 16, (12) and you know that he can buy 12 candy bars.
Thank you for your visit. We are dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. We appreciate your time. Please come back anytime for the latest information and answers to your questions. Discover more at Westonci.ca. Return for the latest expert answers and updates on various topics.