Discover the answers you need at Westonci.ca, a dynamic Q&A platform where knowledge is shared freely by a community of experts. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.

Would love it if you guys helped me and showed solutions! Brainly points and thank you points too! <3
Unitary method question.


Would Love It If You Guys Helped Me And Showed Solutions Brainly Points And Thank You Points Too Lt3 Unitary Method Question class=

Sagot :

Answer:

the better value is £9

Step-by-step explanation:

unitary method..

find out how much 1kg will cost in the supermarket and multiply by 12.5kg

For the supermarket

1.83/2.5= 0.732 for one kg.

for 12.5 kg

0.732× 12.5= £9.15

hence the farm shop price is lower than the supermarket price