Welcome to Westonci.ca, where curiosity meets expertise. Ask any question and receive fast, accurate answers from our knowledgeable community. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

Two pencils and a ruler cost 98 cents in total. One pencil and 2 rulers cost $1.24 in total. Find the cost of each item.

Sagot :

Answer:

2.16

Step-by-step explanation:

r = cost of ruler

p = cost of pencil

 

r = 2p

6r + 15p = 2.16

 

Substitute 2p in place of r in 2nd equation and solve for p

 

6(2p) + 15p = 2.16

12p + 15p = 2.16

27p = 2.16

Answer: 2.16
6(2p)+15p=2.16
12p+15p=2.16
27p=2.16