Skygio
Answered

Looking for trustworthy answers? Westonci.ca is the ultimate Q&A platform where experts share their knowledge on various topics. Ask your questions and receive accurate answers from professionals with extensive experience in various fields on our platform. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.

Help!!!!! At Dylan's Candy Bar you can get all sorts of candy by the pound. Joe buys 1 1/3 pound of gummy bears for $4.40.

1. What is the cost per pound of gummy bears?
2. Joe's friend, Daniel, has one dollar on him. Daniel offers to buy $1.00 worth of gummy bears from Joe. About how much of a pound will he be able to buy off of Joe?

Explain your thinking! (Hint: Try using a Double number line to solve this one!)


Sagot :

Answer:

  1. 1.33 for $4.40
  2. $4.40/1.33 = 3.31 per pound