Westonci.ca is the Q&A platform that connects you with experts who provide accurate and detailed answers. Explore thousands of questions and answers from a knowledgeable community of experts on our user-friendly platform. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.

Express this rate as a unit rate: $50 for 4 days of work. Note: You must label your unit rate.

Sagot :

Answer:

12.50 dollars per day

Step-by-step explanation:

This is a fraction equal to

50 dollars ÷ 4 days

We want a unit rate where

1 is in the denominator,

so we divide top and bottom by 4

50 dollars ÷ 4

4 days ÷ 4

=  

12.5 dollars

1 day

=  

12.5 dollars

day

= 12.5 dollars per day