Welcome to Westonci.ca, the Q&A platform where your questions are met with detailed answers from experienced experts. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

The amount of money spent on a pizza for club activities varies directly with the number of pizzas bought. If $135 will pay for fifteen pizzas, then how many pizzas can be bought with $252?

Sagot :

Answer:

28 pizzas can be bought

Step-by-step explanation:

you have to find the unit rate of the pizzas.

so 135 divided by 15 which is 9

and then you divide 252 by 9