At Westonci.ca, we provide clear, reliable answers to all your questions. Join our vibrant community and get the solutions you need. Get the answers you need quickly and accurately from a dedicated community of experts on our Q&A platform. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.

7 kg of apples cost $14. How much would 41 kg cost?
pls help me


Sagot :

Answer:

41 kg of apples would cost $82.

Step-by-step explanation:

41 kg divided by 7 kg is 5.85714285714. 5.85714285714 multiplied by $14 is $82.