Welcome to Westonci.ca, your ultimate destination for finding answers to a wide range of questions from experts. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.
Sagot :
Answer:
Let x be the discounting price of a surfing lessons per person
Let y be the discounted price of a surfing lessons per person
The cost of taking a surfing lesson and go parasailing is $130
x + y = 130--------------(i)
25 people take
Surfing lessons, and 30 people go parasailing and a total of $3,650 is collected
25x + 30y = 3650--------------(ii)
We solve for y using equ (i):
y = 130 - x ------------(iii)
Substitute equ (iii) to equ (ii) and solve for x
25x + 30(130 - x) = 3650
25x + 390 - 30x = 3650
-5x = -250
-x = 50
We solve for y using equ (iii):
y = 130 - x
y = 130 - 50
y = 80
So, the discounted price to take a surfing lesson is $50 and the discounted price to go parasailing is $80
We appreciate your visit. Our platform is always here to offer accurate and reliable answers. Return anytime. We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. Thank you for using Westonci.ca. Come back for more in-depth answers to all your queries.