Answered

Welcome to Westonci.ca, where your questions are met with accurate answers from a community of experts and enthusiasts. Experience the ease of finding accurate answers to your questions from a knowledgeable community of professionals. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

Which of these is a unit rate? (from time4learning)
(A). $3.50 for 2 gallons of juice
(B). $5.00 for 3 pounds of cheese
(C). $4.25 for 1 watermelon
(D). $2.75 for 6 hamburger rolls


Sagot :

Answer:

B

Step-by-step explanation:

B. is the answer that you seek