Find the best answers to your questions at Westonci.ca, where experts and enthusiasts provide accurate, reliable information. Ask your questions and receive detailed answers from professionals with extensive experience in various fields. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

17 apples and 12 oranges cost $10.44. 3 apples and 4 oranges cost $2.84. How much does 1 orange cost?

Sagot :

Answer:

0.48$

Step-by-step explanation:

Cost of 1 Apple = A

 

Cost of 1 Orange = O

 

 

Six apples and three oranges cost $3.36 equivalent to:

 

6A + 3O = 3.36 (1st equation).

 

Two apples and five oranges cost $3.04 equivalent to:

 

2A + 5O = 3.04 (2nd equation).

 

 

Now we have to solve the 2 equations with 2 uknowns (the cost of 1 Apple = A, and the cost of 1 Orange = O).

 

6A + 3O = 3.36 (Equation 1)

2A + 5O = 3.04 (Equation 2), multiplying this equation by 3 we get:

 

6A + 3O = 3.36 (Equation 1)

6A + 15O = 9.12 (Equation 2), Now equation 2 minus equation 1 we get:

 

 

6A-6A +15O -3O = 9.12-3.36 equivalent to:

 

12O = 5.76 => O = 5.76/12 = 0.48 ( the cost of one Orange is 0.48$)

 

Go back to equation 1 and solve for the cost of 1 apple:

 

6A + 3x0.48 = 3.36 =>

6A + 1.44 = 3.36 =>

6A = 1.92 =>

A = 1.92/6 = 0.32 ( the cost of one apple is 0.32$)

 

Summary: The cost of one apple is 0.32$ and the cost of one orange is 0.48$.

The answer is 48¢... Hope it helps!!