KathyV
Answered

Welcome to Westonci.ca, where you can find answers to all your questions from a community of experienced professionals. Join our platform to connect with experts ready to provide detailed answers to your questions in various areas. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.

1. Which is the better buy? Which one gives you a lower price per pound (lb.)?


3 1/3 lb. of turkey for $10.50

2 1/2 lb. of turkey for $6.25


Sagot :

The better buy I would say is 2 1/2lb for $2 1/12
The better buy will be 2.50lbs. Of turkey for $6.25 because when diving the price into the pounds the first buy will cost more than the second buy for each pound.