Looking for reliable answers? Westonci.ca is the ultimate Q&A platform where experts share their knowledge on various topics. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing precise answers to your questions in different areas. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

Ms. Gregg spent $14 buying fruit
• Apples cost $2 per pound
• Bananas cost $1 per pound.
• What are some possible amounts of pounds of apples and
bananas that Ms. Gregg could have bought?


Sagot :

Answer:

Ms. Gregg could buy 4 apples and 6 bananas

Step-by-step explanation:

You can split the money and try to get even on each fruit by, getting 4 apples which would be 8 dollars on 4 apples then the extra money would be left over for the bananas which would be six dollars and since the bananas are only 1 dollar you can buy 6 with the leftover money.