Get reliable answers to your questions at Westonci.ca, where our knowledgeable community is always ready to help. Our Q&A platform offers a seamless experience for finding reliable answers from experts in various disciplines. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

Andre’s school orders some new supplies for the chemistry lab. The online store shows a pack of 10 test tubes costs $4 less than a set of nested beakers. In order to fully equip the lab, the school orders 12 sets of beakers and 8 packs of test tubes.

Write an equation that shows the cost of a pack of test tubes, , in terms of the cost of a set of beakers, .