Westonci.ca offers fast, accurate answers to your questions. Join our community and get the insights you need now. Get detailed answers to your questions from a community of experts dedicated to providing accurate information. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.

The total cost of 3 bags of chips and 4 jars of salsa at a
store is $11.25. The cost of each bag of chips is $2.75.
Write an equation that can be used to determine the cost
,
X, of 1 jar of salsa.


Sagot :

Answer: 2.75(3) + 4x = 11.25

Step-by-step explanation:

It says each bag costs $2.75 and there are 3 bags so multiply those 2 and then subtract them from the total cost (11). What you get after you subtract is the total costs of the salsa so divide that by 4 to get the cost of each, in this case it doesn't ask so we leave it as 4x.

We appreciate your time on our site. Don't hesitate to return whenever you have more questions or need further clarification. Thanks for using our platform. We aim to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Come back soon. We're glad you visited Westonci.ca. Return anytime for updated answers from our knowledgeable team.