Westonci.ca is your go-to source for answers, with a community ready to provide accurate and timely information. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.

Granma bought a dozen winter lollipops. The lollipops cost $12 for 24 lollipops. She also buys three winter cakes that cost $28 each. How much money did she spend?

Sagot :

Answer:

108 dollars

Step-by-step explanation:

Cause first you have to find the unit rate of one lollipop which is 2 and then multiply that by a dozen which is 12 and you add that to the product of 3 times 24 which is 84 and 84 plus 24 gives you 108 and then you put the unit on it dollars so 108 dollars