At Westonci.ca, we make it easy to get the answers you need from a community of informed and experienced contributors. Our platform connects you with professionals ready to provide precise answers to all your questions in various areas of expertise. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals.
Sagot :
Answer: Cost of one goat = Rs 62.50 and Cost of one sheep Rs 1125.
Step-by-step explanation:
Let x = Cost of one goat and y= Cost of one sheep.
As per given,
4x+2y= 2500 (i)
6x+5y= 6000 (ii)
Multiply (i) by 3 , we get
12x + 6y = 7500 (iii)
Multiply (ii) by 2 , we get
12 x + 10y = 12000 (iv)
Eliminate (iii) from (iv)
10y- 6y = 12000 - 7500
⇒ 4y = 4500
⇒ y = 1125
Put y =1125 in (i)
4x+2(1125)= 2500
⇒ 4x+2250= 2500
⇒ 4x =2500-2250
⇒ 4x =250
⇒ x= 62.50
Hence, Cost of one goat = Rs 62.50 and Cost of one sheep Rs 1125.
Thank you for your visit. We're committed to providing you with the best information available. Return anytime for more. We appreciate your time. Please come back anytime for the latest information and answers to your questions. Discover more at Westonci.ca. Return for the latest expert answers and updates on various topics.