Looking for answers? Westonci.ca is your go-to Q&A platform, offering quick, trustworthy responses from a community of experts. Get immediate and reliable answers to your questions from a community of experienced experts on our platform. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

Which unit rate is the lowest price per ounce? (5 points)

Choice A: 7 ounces of cranberries for $2.98
Choice B: 18 ounces of ranberries for $7.18

a
Choice A

b
Choice B

c
The unit rates are equal.

d
The unit rates cannot be determined.


Sagot :

Choice b

Just divide $/ounce to get price per ounce